Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Kultura

KDO UTEČE, VYHRAJE!

Údaje
Scénář: Jiří Bláha a Martin Karnet
Režie: Jiří Bláha
Hudbu k filmu vybíral: Jan Novák a Martin Karnet
Střih: Jiří Bláha
Kamera: Jiří Bláha, Petra Rambousková a Martin Karnet


Veronika: Lenka Knedlíková
David: Martin Karnet
Kristýna: Petra Rambousková
Luboš: Jiří Janda
Juan García: Jan Novák
Roman: Jan Čapek
Emil: Václav Klíma
Soňa: Lenka Vyskočilová
Míša: Eliška Hulinská
Filip: Jiří Geleti
Bobrová: Martina Rambousková
Skřítková: Olga Vintrová
Magda: Milada Sandnerová
Jarda: Jan Směšný
Hodný dědeček: Jaroslav Vintr

Historie filmu
V roce 2004 přišel na svět film Vražda za soumraku, na který do kina přišlo neuvěřitelných 186 diváků. Proto jsme se rozhodli (především na vaše přání), že se pustíme do nového projektu. Vzhledem k tomu, že kino praskalo smíchy, i když se nejednalo o komedii v pravém slova smyslu, řekli jsme si, že tentokrát půjdeme na jistotu a natočíme komedii rovnou… což je ovšem žánr ze všech nejtěžší. Ale do karet nám hrálo všechno. I to, že za námi přišli sami obyvatelé naší útulné vsi, že by si příště taky chtěli zahrát. Pustili jsme se tedy do projektu naplno. V listopadu 2004 jsme začali psát scénář. Žádný pořádný námět, jednoduchá zápletka… zkrátka nějaké velké filozofování nehrozilo. Šlo nám jen o to, aby se lidi bavili a posléze si třeba film kdykoliv mohli večer pustit na videu a pobavit se. Zkrátka lidová komedie ve stylu komedií Zdeňka Trošky. Kritička Mirka Spáčilová by šla do kolen…

Děj filmu
Parta, která se poznala před rokem na letním táboře, se chce znovu vidět. Využijí k tomu prázdného domku Veroniky, hlavní hrdinky filmu, jejíž rodiče odjeli na dovolenou. Jenže za rok, co se neviděli, každý prošel určitým vývojem. Jak to zamíchá s osudy našich hrdinů? To už neprozradíme…


Obsazení rolí
To bylo u tohoto filmu snad to nejjednodušší, co se nám podařilo udělat. Při psaní jsme měli obrovskou výhodu, že jsme s tím samým týmem už natočili dva filmy, a tedy jsme věděli, kdo je jakou roli schopný nejlépe zahrát. Psali jsme tedy role tzv. na tělo. Role dospělých se přidělovaly dodatečně, i když nápady na obsazení jsme měli a veskrze nám naše plány vyšly.


Natáčení
Poprvé jsme použili digitální formu natáčení, což je v porovnání s analogem jako nebe a dudy. Ať už se to týká rychlosti zpracování, kvality obrazu či zvuku. Scénář byl dopsán v červnu 2005 a natáčení začínalo 4. července 2005. Režim natáčení se musel odvíjet od časových možností herců. Někdy bylo velice obtížné sehnat v jeden den a jednu hodinu dva lidi dohromady, natož pak dát jich dohromady osm. Zvlášť, když před vámi leží papír, který musel každý povinně odevzdat, s údaji o tom, kdo je kdy a kde přítomen a není. Vyznejte se pak v tom:


Nepřítomnost účinkujících

Martin Karnet
od 1.7. do 10.7.2005
od 31.7. do 3.8.2005
9.-10.8. nebo 23.-24.8.2005

Petra Rambousková
od 1.7.2005 do 15.7.2005

Jan Čapek
od 13.7. do 17.7.2005
od 30.7. do 8.8.2005

Jiří Janda
od 18.7. do 31.7.2005 od 7.8. do 20.8.2005

Jan Novák
od 18.7. do 31.7.2005

Cca každý druhý den se vypracovával natáčecí plán, který dostali všichni účinkující a podle kterého se řídili. Přikládáme ukázku:

Natáčecí plán

KDO UTEČE, VYHRAJE!



Středa 13.7.2005
13.00 hodin
SCÉNA 9
(Karnet, Bláha, Knedlíková)
Míra a David přijedou k Veronice
Karnet jiné oblečení než předešlý den, Bláha jiné oblečení než předešlý den, Knedlíková úplně jiné oblečení

SCÉNA 11
(Karnet, Bláha, Knedlíková)
Večer domlouvá Míra, David a Veronika, kdo všechno přijede na párty
Všichni stejné oblečení jako v předešlé scéně


22.00 hodin
SCÉNA 44
(Janda, Karnet)
V noci přijde David buzerovat Luboše k němu do postele
Janda obyčejné tričko na spaní, Karnet jako ve 41

Čtvrtek 14.7.2005
13.00 hodin – Sandnerová a Směšný příchod,
13.30 hodin – přesun na letiště k Hluboké

SCÉNA 5
(Sandnerová, Směšný, Vintr)
Jarda s Magdou jedou autem a hádají se
Sandnerová a Směšný oblečení jako ve scéně 1 a 3, Vintr dle vlastního uvážení
po natočení přesun zpět – příchod Knedlíková

SCÉNA 1
(Sandnerová, Směšný, Knedlíková)
Bartáčkovi se připravují na dovolenou
Knedlíková jako ve scéně 9

SCÉNA 3
(Sandnerová, Směšný, Knedlíková)
Bartáčkovi balí do auta
Knedlíková jako ve scéně 9

SCÉNA 63
(Sandnerová, Směšný)
Bartáčkovi přijedou z dovolený a hádají se v autě
Oba jiné oblečení než ve scénách 1, 3 a 5. Stačí změnit horní část oděvu, např. tričko s jinou barvou apod.

SCÉNA 64
(Sandnerová, Směšný, Knedlíková)
Bartáčkovi vypráví Veronice, co se dělo na dovolené
Oba jako ve scéně 63, Knedlíková jako při mil


Ne vždycky nám přály podmínky. Buď zrovna nebylo počasí takové, jaké jsme potřebovali a nebo herci odmítali hrát tak, jak chtěl režisér. To zapříčinilo (ostatně jako každý rok) nejprudší hádku natáčení, která proběhla při natáčení záběru, kdy Martin Karnet coby David strčí Lubošovu (Jiří Janda) hlavu do jogurtu. Při natáčení tohoto záběru vyhodil režisér všechny z místa natáčení se slovy: "Ze mě tady nikdo vola dělat nebude!" A to takovým způsobem, že to slyšela polovina Žihle. Scéna se dotočila o 14 dní později… O další kousek se postaral Jan Novák, který ztvárnil postavu nábožensky založeného Juana Garcíi. Když opomineme fakt, že v polovině natáčení ztratil řetízek, na kterém měl pověšený kříž, nic se v podstatě nestalo. Když k tomu ale přihodíme, že na začátku natáčení si ošklivě poranil ruku a byla mu nasazena sádra, už nám do smíchu nebylo. Po celou dobu jsme ruku maskovali jak jen to šlo, ale pozornému divákovi jistě neunikne, že ne vždycky se nám to povedlo zakrýt tak dobře. Ale to se prostě stává… Poslední klapka natáčení padla 17. září 2005. Ještě v listopadu se ale dělaly dotáčky, když tvůrci zjistili, že nemají například natočený pohled na kostel zvenku. Všude kolem plno sněhu a my jsme si hráli na parné léto. Ale ve výsledku divák nic nepozná.


Střih a ozvučení
Jak už bylo zmíněno, pracovali jsme digitálním způsobem s poloprofesionální kamerou a počítačovým střihovým studiem Pinnacle Studio 9 Plus. Práce s počítačem je rychlejší, ale… jak řekl pan Otto Huček: "Počítač je krásná věc, ale musí fungovat." V novinách i mezi lidmi se rozšířila zpráva, že premiéra filmu proběhne v říjnu. Všechno mohlo klapnout, kdyby nezačala zlobit právě již zmíněná technika. Nedařilo se. Počítač odmítal komunikovat. Byl to právě pan Huček, který všechno dotáhl do absolutního konce a my jsme po čtyřech měsících mohli usednout ke zcela novému počítači a začít film zpracovávat. Potom už to byla otázka čtrnácti dnů práce, kdy se film sestřihal, přidala se k němu hudba a příležitostně domluvily posynchrony. Na Vánoce 2005 bylo hotovo a premiéra pro herce se uskutečnila 28.12.2005. Jak tomu vždycky bývá – tam kde tvůrci předpokládali výbuch smíchu se přítomní jen tak lehce pousmáli a na místech, které se zdály být nezajímavými se účinkující mohli strhat. Reakci davu se ale všichni dozví až na premiéře, která byla oficielně stanovena na 10. února 2006.

Premiéra
Tímto si Vás všechny dovolujeme pozvat na slavnostní světovou premiéru, která se uskuteční v kině v Žihli 10.února 2006 od 19.00 hodin. Film má stopáž 90 minut a k němu bude promítnut 35minutový dokument o vzniku filmu a s ním spojené oblíbené "pokažené záběry." Po žihelské premiéře poputuje film do Prahy, kde se na jeho shlédnutí těší populární filmový režisér Zdeněk Troška, aby ho mohl zhodnotit. Zároveň se tak omlouvá, že nemůže být přítomen na žihelské premiéře. Až do 20.února je v Košicích na Slovensku, kde ve Státní opeře režíruje operu Rusalka.

O hercích:
Představme si a přibližme si stručně každého, kdo si ve filmu zahrál nějakou roli.

Lenka Knedlíková (Veronika)
Je narozená ve znamení Berana, 13. dubna 1987. Má za sebou vynikající výsledky ve sportu, především v atletice. Z různých závodů přijíždí s těmi nejlepšími výsledky. V Žihli má svůj nohejbalový tým, který si říká Titanic, protože se pravidelně v každém turnaji potápí jako první. Mezi svá oblíbená jídla řadí svíčkovou, kuřecí řízky a bramborový salát. Nesnáší sobectví, lež a přetvářku.

Martin Karnet (David)
Narodil se 12. prosince 1988 v Praze, kde dodnes žije a do Žihle jezdí pravidelně každý víkend na chatu. Je velký fotbalista, jeden z nejlepších žihelských hráčů. Doma má také několik vítězných pohárů z turnajů v nohejbale. Při filmování filmu Vražda za soumraku se setkal s Petrou Rambouskovou a od prosince 2004 jsou spolu. Martin nevěří na záhady a nadpřirozeno, na svět se dívá realisticky. Jednou by mohl být skvělým sportovním komentátorem.

Petra Rambousková (Kristýna)
Další krásné datum narození. 31. prosince 1986. Je to velmi vtipný a tvůrčí člověk. Ráda si v létě zahraje stolní tenis a v zimě zalyžuje. K jejím oblíbeným jídlům patří nutela a těstoviny se sýrem. S Jiřím Bláhou hrají a zpívají na zábavných akcích jako jsou plesy, oslavy a tancovačky. Studuje Obchodní akademii v Plasích. Je tvrdohlavá, citlivá a někdy náladová. Její životní motto zní: "Není důležité, co o nás říkají, důležité je, kdo to říká."

Jiří Janda (Luboš)
Desátý den v měsíci září roku 1986 se v Plzni narodil další žihelský chatař. Studuje hotelovou školu v Plzni a v životě by chtěl být úspěšným podnikatelem, možná právě ve svém oboru. Nemá rád lhaní. Role do filmu mu byla psána přímo "na tělo" a vypořádal se s ní přesně tak, jak si to tvůrci přáli. Jeho životní motto zní: "Všechno má svoje plus i mínus."

Jan Novák (Juan García)
Narodil se 14. dubna 1989 v Plzni. Už jako malý toho zažil poměrně dost, ačkoliv si to asi ještě vůbec neuvědomoval. Během svých dvou prvních let života se dvakrát stěhoval. Rok žil v Plzni, rok a půl ve Stvolnech, až v necelých třech letech zakotvil v Žihli. Je vášnivým fotbalistou, dotáhl to dokonce na 1. žákovskou ligu v Plzni. Má rád hudbu, příležitostně dělá rozhodčího v košíkové. V současné době navštěvuje SPŠ strojnickou a SOU strojírenskou v Plzni.

Jiří Bláha (Míra)
Cholerický optimista s reálným pohledem na svět se narodil na první školní den roku 1986. Jeho velkou vášní je hudba, divadlo a film. Přírodní vědy jako matematika, fyzika a chemie, ale také sport se mu vyhnuly velkým obloukem. Od roku 2001 spolupracuje s populárním plzeňských moderátorem a muzikantem Josefem Pospíšilem. Je bavičem, imitátorem a sólistou dechové kapely Šťáhlavská šestka a moderátorem společenských akcí.

Jan Čapek (Roman)
Tento žihelský playboy byl dárkem pod stromeček, když se narodil 25.prosince 1991. Na svůj věk vůbec nevypadá, každý mu tipuje minimálně o tři roky víc. Hraje fotbal a nohejbal. Je inteligentní, svědomitý a pracovitý. Určitě se dobře dokáže postarat o sestřičku, která se mu v květnu narodí. V životě by se rád věnoval kuchařině.

Václav Klíma (Emil)
Vašek se narodil na začátku roku 1990, přesně 5. ledna. Bydlí v Odlezlích, odkud devět let dojížděl do Základní školy v Žihli. Teď dojíždí do Plzně, kde studuje SPŠE. Ve škole ho nebaví žádný předmět. Jeho oblíbená barva je modrá a k obědu ho nejvíce uspokojí smažený řízek s bramborovým salátem.

Lenka Vyskočilová (Soňa)
Narodila se za parného léta 30. srpna 1986. Studuje SOŠ profesora Švejcara v Plzni. Její nejbližší přátelé jí hodnotí jako veselou, vkusnou, ale taky urážlivou a neústupnou divoženu. Ideálního partnera si představuje jako krásného a bohatého zbojníka. Mezi své plány do budoucna řadí založit rodinu a pořídit si "čtyřkovýho černýho Golfa."

Eliška Hulinská (Míša)
Oblíbené číslo Elišky je třináct. Asi proto, že se narodila v pátek 13. března 1987. Miluje koně, žemlovku od babičky a umyté vlasy. Ráda si poslechne skupinu Lucie, Briana Adamse nebo Robbieho Williamse. Nemá ráda lečo, matematiku, pomluvy, samotu a cigarety. Se svým koněm se pravidelně a úspěšně účastní různých závodů a dostihů.

Milada Sandnerová (Magda)
Narodila se 19. října 1953. Krátce po ukončení školy se vdávala a vychovala tři děti. V roce 1969 nastoupila do žihelské cihelny, kde pracovala 25 let. Poté pracovala chvíli v pekárně, ze které odešla k práci se dřevem, které se věnuje už 12 let. Ve svém volném čase ráda peče a zpívá. Má tři vnoučata. Má ráda sladké, ale nepohrdne ani pořádným řízkem.

Jan Směšný (Jarda)
Nepřehlédnutelný žihelský občan přezdívaný "Sýkorka" se narodil 22. února 1966 v Plzni. Byl jedním z těch, kteří se sami nabídli, že si chtějí v novém žihelském filmu zahrát. Vystudoval SPŠ dopravní v Plzni po jejímž ukončení nastoupil v roce 1984 na železnici do Kaštic. Pak odešel na dva roky na vojnu. Zkoušel soukromě podnikat, ale zanedlouho se vrátil zpět na dráhu do Žihle, kde je dodnes. Vychovává dva syny.

Olga Vintrová (Skřítková)
Narodila se dva dny před Štědrým dnem v roce 1945 na Slovensku. V sedmnácti letech se přestěhovala do Kladna, kde po ukončení SOU potravinářského pracovala 27 let jako prodavačka. Z Kladna se přestěhovala do Žihle, kde žije dodnes. Její oblíbená barva je fialová, má ráda filmy ze života a oblíbeným zpěvákem je "božský Kája".

Jiří Geleti (Filip)
Od svého narození 29.dubna 1987 až do roku 1996 bydlel v Plzni a pak přesídlil do Žihle. Studuje Obchodní akademii v Plasích. K jeho nejoblíbenějším jídlům patří hranolky se smaženým sýrem. Z barev má nejraději černou a v životě by chtěl být policistou. Jeho ideální partnerka by měla mít blonďaté vlasy a malé poprsí.

Martina Rambousková (Bobrová)
Narodila se 17. července 1966 v Děčíně. Ve vedlejším Ústí nad Labem vystudovala Střední pedagogickou školu a hned po jejím ukončení dělala půl roku vychovatelku a půl roku učitelku čtvrté třídy ZŠ v Děčíně. Poté se přestěhovala do Žihle, kde učí od roku 1989 v místní Mateřské škole. Má dvě dcery. Nepohrdne kuřecím řízkem s bramborovou kaší a velikost její nohy je rovných 40.

Jaroslav Vintr (hodný dědeček)
Narodil se 18. prosince 1937 v Brandýsku u Kladna. Vystudoval střední průmyslovou školu hutnickou a od roku 1960 pracoval v dole Mayrau v Kladně. Tam vydržel až do roku 1992. Nějakou dobu pracoval také jako zámečník nebo důlní záchranář. V jakoukoliv roční dobu si dá k jídlu nejraději bramborový salát s řízkem. Řídí se životním mottem: "Trocha pohybu v životě ještě nikoho nezabilo."


Zajímavosti
Scénář filmu má 41 stránek.
Ve filmu se vystřídalo 16 postav.
Točilo se na několika místech – v Žihli a okolí, Plzni, ale i ve Šťáhlavech.
Název filmu vznikl až v polovině natáčení. Mezi návrhy byly například i názvy: "Cesta do neznáma" nebo "Bláznivý týden".
Bylo natočeno 12 hodin hrubého materiálu.
Od napsání prvního písmenka scénáře až do premiéry filmu uběhl rok a čtvrt.


Tvůrci filmu přejí všem divákům příjemný umělecký zážitek a příjemnou zábavu.


Za celý tým
Jiří Bláha

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky