Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Kreativita místních proměnila žihelské odpadkové koše k nepoznání


Není odpadkový koš jako odpadkový koš. V Žihli na severním Plzeňsku udělali z odpadových nádob skoro umělecká díla. Na odpadkové koše se tam jezdí dívat i turisté.Opadkové koše nemusí být vždy jen oprýskané, omšelé nebo špinavé. Příkladem je Žihle na severním Plzeňsku. Vedení obce přemýšlelo, co se starými plechovými koši. Místo aby šly do šrotu, vzali údržbáři zbytky barev a nádoby na odpadky pomalovali. Motivy, které se na koších objevily, jsou různé - krtek vylézající z krtiny nebo pavučina a na ní pavouk sápající se po mouše. Právě tato zvířata zdobí odpadkové koše u žihelské základní školy. Další rozličné barevné motivy jsou pak na odpadkových koších po celé obci. Každý koš je úplně jiný, každý je originál.  

„Seděli jsme na svačině a v práci jsme se bavili, co s těmi koši, tak nás napadlo, že bychom spotřebovali i barvy, zbytky. Návrhy nám daly holky v kancelářích a namalovalo se to," popsal vznik skoro uměleckých děl z odpadkových košů jeden z autorů obecní zaměstnanec Josef Pírko.

Výtvarná úprava odpadkových košů ale není nahodilá. Autoři se snažili konkrétní koše nějak propojit s místem, kde stojí a tak například koš u Ježků teď zdobí ježek a svůj originální obrázek má samozřejmě i koš u hřbitova.  

Pomalované koše se líbí dětem i dospělým


Nové provedení nádob na odpadky nenechala chladnými ani děti z místní základní školy. Barevné koše míjejí den co den a moc se jim líbí.

„Dětem strašně moc, byly úplně jak v Jiříkově vidění a že prý budou odpadky házet pouze do těch košů, ne nikam na zem," řekla vychovatelka ze školy Viola Kašparová.

Místní lidé barevné koše původně přijímali poněkud rozpačitě, dnes už se ale při pohledu na ně jen zálibně usmívají. Některým dokonce i pomáhají.  


„Dokážu se orientovat, v kterých místech se asi nacházím. Vím, že u toho koše, kde je tučňáček, tak tam už musím slézt z kola, protože už to dál nevyšlapu a nasedám potom za hospodou, kde je myšák se sýrem. Ten pan hospodský se bojí myší, tak mu to tam takhle hezky udělali," vysvětlila pobaveně Milada Sandnerová, která kolem pomalovaných košů projíždí každý den na kole.

Obec díky nápadu údržbářů ušetřila nemalé peníze


Novinka se osvědčila i podle vedení obce. To oceňuje nejen kreativitu a nápaditost zaměstnanců a umělecký přínos pro místní, ale také úsporu peněz z obecní kasy.

„Je to velice pěkné a ušetřili jsme haldu peněz - než kupovat nové košíky, tak zhruba řeknu nějakých 150 tisíc takovouhle legráckou. Jenom jsme je opravili a zalepili a ještě se to lidem líbí," pochvaloval si starosta Žihle František Procházka.

Zmínka o originálních odpadkových koších se dostala i do obecní kroniky. Dílo ale ještě není hotové, v budoucnu přibydou v obci další koše. Jeden má stát například u lesa, na něm prý budou houby.


Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň

                               

         
                       

         
                       

         
                       


         
              

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky